Modny ŚLĄSK

Szczegółowy scenariusz plenerowej Katowickiej imprezy:

IDEA
  
Projekt Modny Śląsk powstał jako inicjatywa społeczna służąca promocji oraz integracji środowisk modowych na Śląsku. Skupia twórców i wykonawców całego regionu. Rozwija kreatywne myślenie, a co najważniejsze służy pozytywnym zmianom w budowaniu wizerunku nowoczesnego Śląska.
Tegoroczna edycja dedykowana jest kierunkom w modzie inspirowanej kulturą folkową, a jej zadaniem jest pokazanie najciekawszych tendencji z całej Polski.


23 sierpnia
18.00
  
Showroom Pięknografia Fashion
Zabrze ul. Wolności

Inauguracja jesiennej kolekcji.
Wernisaż fotograficzny Asidy Turawy oraz Radosława Rędzikowskiego.
Wykwintne niespodzianki.

Wstęp z akredytacją i na zaproszenia.


24 sierpnia
11.00
  
Wyższa Szkoła Techniczna
Katowice ul. Rolna 43

Wykłady:
Królowie Mody
Redaktor Jagoda Komorowska - krytyk mody

Lata 70 – modna moda na podstawie czasopisma Panorama
Dagmara Gdala - Silesia Street Look

Warsztaty:
Drugie życie ubrań
Łukasz Waszkiewicz- Chouette Vintage

Wstęp wolny

12.00
  
Klub Niegrzeczni
Katowice ul. Mariacka

Warsztaty dla dzieci:
Szyjemy ubranka dla lalek
Elżbieta Bek – praktyk w dziedzinie „wysokie krawiectwo”
Agnieszka Michalska – projektantka mody

Dystrybucja zaproszeń ze zgłoszeń
(lista uczestników zamknięta)


23.00 i 24.00
  
W Bielsku- Białej i Częstochowie odbędą się eventy modowe
pt: ”Modny Śląsk Music and Fashion”:

Projektanci mody wraz z twórcami muzycznymi przygotowują unikatowe przedstawienie w zakresie pokazu mody i muzyki na żywo.


Klub Klimat
Bielsko- Biała, Mostowa 5

Selene Nyks – projektantka mody, stylistka, fotograf, która
przedstawi kolekcję inspirowaną kulturą i modą gotyku.
&
Julian Budzowski- dj Gouliano


Klub Retro
CzęstochowaGajcego 2

Dorota Cebula-Molik – projektanta mody, zaprezentuje niezwykle kobiecą kolekcję ubrań. Najważniejsze kolory jesieni. Trendy bez których nie możesz się obejść w nadchodzącym sezonie.
&
Michał Papalski – dj. Micky Pate



POLKI FOLKI III KATOWICE
  
25 sierpnia
Całość wydarzenia będzie transmitowana na żywo, przez specjalnie zainstalowane kamery na ulicy Mariackiej (relacja livestream)


12:00-14:00
  
Próby generalne



15.00
  
Inauguracja projektu muzycznego.  Ludową piosenkę „Szła dzieweczka” zaprezentuje zespółKarolinki z Domu Kultury w Jankowicach. Współczesną aranżację tego śląskiego utworu przygotował producent muzyczny                           i kompozytor Pierre. (Filar zespołu Muariolanza, założyciel i lider wielu formacji m.in. hipiersoniK, Spitfire, MEQ, Trio de Janeiro, Fishtown Elektro. Animator
i orędownik łączenia współczesnej elektroniki z żywym graniem. Współpracował z uznanymi artystami sceny klubowej, jazzowej, undergroundowej, popowej, latynoskiej, filmowej, teatralnej i kabaretowej (Hans Peter Salentin, Acoustic Ladyland, Edyta Jungowska, Sławomir Idziak).
W ramach festiwalu "Męskie Granie 2012" występował z grupą Raz Dwa Trzy, przygotowując uprzednio nowe aranżacje utworów zespołu.


15.30
  
Na dużym wybiegu zbudowanym specjalnie na tą okazję w Katowicach przy
ul. Mariackiej obędą się eliminacje do konkursu Folk Fashion Katowice 2012 przygotowanego i przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach.
Do finału zakwalifikowano 12 projektantów



16.30 – 17.15
  
Dla blogerek : „Silesia Street Look w ramach projektu Mody Śląsk”
Przygotowuje Silesia Street Look
Konkurs przygotowują śląskie blogerki, promotorki Śląska i mody- Anna Błotko, Dagmara Gdala ( portal zakupowy nowastronazakupow.pl. Konkurs ma na celu stworzenie blogerkom możliwości zaprezentowania na prawdziwym wybiegu swoich stylizacji śląskiej publiczności. Przez cały sierpień blogerki nadsyłają swoje stylizacje na silesiastreetlook@gmail.com, z czego co tydzień zostaną wybrane dwie półfinalistki. Skład jury konkursu to: prof. Irma Kozina, Łukasz Waszkiewicz, Tomasz Gorol, a także skład SSL. W finale wystąpi sześć półfinalistek, z czego podczas finału zostanie wybrana zwyciężczyni.

17.15-18.45

 

1. Pokaz podhalańskiej mody regionalnej

Stanisława Łukaszczyk
pracownia strojów regionalnych z Poronina.
Jest mieszkanką Poronina. Krawiectwem i haftem regionalnym jak sama mówi zajmuje się dopiero 34 lata. To jest jej pasja i sposób na życie. Stroje góralskie ich piękno i tradycja są jej bardzo bliskie. Motywy, którymi najczęściej zdobione są góralskie stroje w szczególności kobiece - są wdzięcznym tematem jej prac. W strojach Pani Stanisławy występują zespoły pieśni i tańca z różnych regionów kraju. Na dzisiejszym pokazie zaprezentowane zostaną stroje kobiece z Podhala
z ich różnorodnością, kolorystyką zachowując charakter i styl naszego regionu. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniu z wielką przyjemnością przedstawiam kolekcję „JEDYNICE”. Pani Stanisława jest laureatką wielu konkursów i wystaw w kraju jak i zagranicą - nadmienię takie miasta jak: Kraków, Warszawa, Łódź, a także Londyn i Rzym. Razem z mężem i synem prowadzą szkołę ginących zawodów i sztuki ludowej w Poroninie. W dorobku posiada prestiżowe odznaczenia, z których najbliższe jej sercu to odznaczenia zasłużone dla kultury podhalańskiej przyznane przez Zarząd Główny Związku Podhalan oraz Srebrny Krzyż, który dostała od prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w ubiegłym roku

2. Farbotka pokaz mody i torebek
Farbotka to młoda ambitna projektantka, która swoją twórczością
odpowiada na potrzeby współczesnych kobiet. Jednocześnie promuje
folklorystyczne wzornictwo, inspirowane kulturą ludową narodów
słowiańskich. W filozofii marki Farbotka zawiera się idea przekraczania
granic oraz łączenia tradycji z nowoczesnością.
 


3. Jacek Mroczkowski

„Unikatowa odzież z ręcznie wyrabianego filcu”
Jesienna kolekcja została wykonana za pomocą techniki filcowania na mokro.
Do ręcznego wytworzenia zastosowanej tkaniny wykorzystano naturalne, niefarbowane owcze runo a także sierść innych zwierząt. W rezultacie powstały bardzo oryginalne i niepowtarzalne formy rzeźbiarskie oraz faktury. Korpusy bluz wykonane są w całości, to znaczy filcowane na formie i pozbawione cięć konstrukcyjnych oraz szwów. Ze względów praktycznych dołączono do nich wełniane rękawy wykonane na grubych drutach.  Kolekcja charakteryzuje się monochromatycznym kolorytem, a mimo wszystko znaleźć tu można feerię wszystkich odcieni szarości miejskiego kurzu ożywionego i wzbogaconego egzotycznym akcentem bajecznie kolorowego obuwia. W unikatowej kolekcji dokonano próby zestawienia archaicznej techniki ręcznego wytwarzania filcu
z awangardowym spojrzeniem na modę i wyjściem z nią na ulicę. Kolekcja wielokrotnie nagradzana i wyróżniana min. na Off Fashion w Kielcach, gdzie
do odzieży i obuwia projektant dodał rogate nakrycia głów w stylu
„After Halloween”

4.Sote

(przy koszulach pokazane zostaną  paski Tercja) dla SOTE projektuje Gosia Peszko, plastyk z misją pielęgnowania motywów ludowych w ubraniach i wykonywaniu ich z wysokiej jakości naturalnych tworzyw, zwłaszcza lnu. SOTE wykazuje szczególną słabość do lnianych koszul, marzy o przełamaniu monotonii męskiej koszuli, która od kilkudziesięciu lat posiada jeden fason, zmieniając jedynie kształt kołnierzyka i szerokość mankietów. W SOTE pracują nad tym, by jak najwięcej historycznych motywów przetrwało w detalach i jako inspiracje oraz byśmy docenili walory naturalnych tworzyw. Kochajmy len. Pamiętajmy, że len jest zdrowy, wygodny i trwały. Antystatyczny i biodegradowalny, a także magiczny – chłodny latem,
a ciepły zimą. 

5.Tercja

 Galadea projektuje i wykonuje kolorowo haftowane paski i bransoletki, które dają nowe możliwości podkreślenia własnego stylu. Inspiracje do haftów projektanci Galadea czerpią  z piękna ukrytego w naturze, w tradycyjnych wzorach etnicznych. Ostatnio pomysł na wzór haftu powstał z inspiracji delikatnością koronki. Piękne wzory polskiego i obcego folkloru, stanowiące dziedzictwa narodowe, zachęciły projektantów marki Galadea do stworzenia kolekcji, w której można znaleźć zarówno bajecznie kolorowe wzory inspirowane kulturą łowicką czy kaszubską jak i bardziej stonowaną  tradycyjną parzenicą góralską. Seria pasków nawiązującą do tradycyjnej szkockiej kraty tzw. tartan jest najchętniej wybierana przez panów, którzy podobnie jak panie cenią walory artystyczne i użytkowe pasków Galadea. Produkty marki Galadea wykonane są z największą starannością przy użyciu najlepszej jakości materiałów i sprawdzonych technologii. Pasy haftowane na płótnie lub  filcu podszyte są naturalną skórą. Każdy model paska wprowadzany jest do produkcji dopiero po dopracowaniu najdrobniejszych szczegółów. Dzięki autorskim pomysłom artykuły Galadea są oryginalnej niepowtarzalne, ale także bardzo funkcjonalne. Paski haftowane z inspiracją Galadea tworzy dla ludzi lubiących bawić się modą.


6.Kasia Miciak

( do sukienek Kasi pokazujemy torby We Love Folk)
Debiutancka letnia kolekcja „Let’s folk!” została zaprezentowana w 2011r.
w Warszawie. Inspirowana szeroko pojętym folklorem, zwiewna, kobieca
i romantyczna, spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Kolekcja złożona
z letnich sukienek i bluzek inspirowana była zarówno wzornictwem regionalnym
z różnych zakątków Polski, jak i bogatą stylistyką Azji- pełna barw, odcieni
i wzorów, zarówno tych rodzimych jak i egzotycznych. Do stworzenia kolekcji wykorzystano zalety miękkich dzianin, które w połączeniu z cienką żorżetą
i luźnym krojem zapewniają wygodę noszenia. Wykorzystano również bawełnę, jedwab i naturalną wiskozę. Kolorowe printy dodają ubraniom oryginalności
i pozwalają na zachowanie minimalistycznej formy kroju. Marszczenia, gumki
i paski dopasowują kreacje do sylwetki podkreślając kobiecość.
Kolekcja stworzona dla kobiet, które preferują wyrazisty styl i które lubią eksperymentować z modą dostrzegając piękno w tradycji.

18.00
  
Zespół muzyczny Kamraty

Połączenia muzyki góralskiej z beat boxem. Nad projektem czuwa Aneta Larysa Knap. To tradycyjna nuta góralska i uliczny głośny beat razem dają efekt nowoczesnego brzmienia i połączenia starej i młodej daty muzycznej.
Tradycja i nowoczesność scala się w jedno a muzyczny folklor tętni nowością.


2 CZĘŚĆ POKAZU

7.We Love Folk
Aldona Walewska, projektantka i założycielka „WeLoveFolk.com”: jesteśmy rodzinną manufakturą szyjącą torby z filcu i nie tylko. Nasze krawiectwo wywodzi się z tradycji szycia "na miarę". Mój ojciec oraz sześciu jego braci prowadziło warszawską pracownię krawiecką, w której ubierali się Ci, którym zależało na dobrym wyglądzie i którzy nie zgadzali się na powszechną unifikację i tandetną odzież. Wiem jak trudne, ale i jak pasjonujące jest rzemiosło. Przyglądając się skrupulatnej pracy ojca, sama także zaczęłam
szyć. Szyjemy torby dla wszystkich i na wszystko. Torby listonoszki, okrągłe,
na ramię, kopertówki, na zakupy i torby na laptopa. Torebki haftowane
i z aplikacjami. Znajdziesz u nas także etui na telefony i okulary oraz wiele gadżetów. Nasze torebki uszyte są z filcu najlepszej jakości, są wytrzymałe, świetnie wykończone, a przy tym oryginale i niepowtarzalne.

8.Jarosław Juźwin

"Jarosław Juźwin, projektant nieszablonowy. Jego brand odznacza się świeżością i pomysłowością. Zafascynowany nowymi formami i niebanalnym spojrzeniem przekłada swoją kreatywność na projekty ready-to-wear. Ubrania
z kolekcji Jarosława Juźwina pozwalają w nienarzucający sposób wybić się
z tłumu. Poza ciekawym designem i doskonałą jakością są przede wszystkim wygodne. Kontrastujące ze sobą jaskrawe barwy z nutą elegancji wymykają się ramom mody streetowej. Kolekcja jesień-zima 2012 inspirowana była Skandynawią. Silnie akcentowane elementy m.in. renifery, norweskie gwiazdy ożywione paletą barw nadają miejskiej dżungli ciepła, charakteru
i niepowtarzalnego stylu. Projektant bawi się kolorem i dystansuje
do klasycznych form, tworząc śmiałe i oryginale projekty. Zastosowanie wysokogatunkowej wełny jest odpowiedzią na zastałe standardy
i wyrażeniem swojej filozofii.
Różnorodność kompozycji oraz dynamizm kolekcji, a przede wszystkim wykorzystane materiały wyraźnie odznaczają ubrania od propozycji innych projektantów. Nie ma tu miejsca na poddanie się szarości zimowego okresu, jest natomiast świeżość, ekspresja, które dzięki estetyce projektanta nadają
jej niepowtarzalny charakter."

 10. Justyna Hajnos

"Powabność Tatr". Jest to kolekcja jedwabnych sukienek z nuta inspiracji podhalańskiej. Pojawiają się w niej kołnierze ze skóry na wzór kierpca czy sprzoncki oraz paski zainspirowane chłopskim pasem podhalańskim. Wiecznie aktualny jedwab zdobią własnoręcznie malowane kwiaty, które dodają kolekcji uroku i delikatności oraz są trafnym akcentem kolekcji. Wełniane okrycia przeznaczone na chłodniejsze wieczory ochraniają przed porywistym, jakże częstym w terenach górskich wiatrem halnym. Kolekcja łączy modernistyczne elementy kreacji z typowo regionalnymi akcentami, będącymi punktem centralnym ogólnej całości, materiałowego poematu. Ta unikatowa kolekcja jest skierowana do wszystkich tych kobiet które, noszą w swoim sercu ciepły stosunek do podhalańskich terenów, i chcą pokazać te odczucia na zewnątrz.


11. Jazzo

JAZOFILC to wyjątkowe szale powstające z połączenia najdelikatniejszej wełny z merynosów australijskich i najszlachetniejszego jedwabiu. Dodana do tego pasja i miłość do natury tworzy niepowtarzalną tkaninę artystyczną.
Projekty JAZIFILC to odkrywanie nieograniczonego potencjału filcu orz sposobu jego wykorzystania. Każdy kawałek jest ręcznie wykonany w wypracowanej przez wiele lat, autorskiej technice. JAZOFIL zmienia tradycyjne postrzeganie filcu i przenosi nas w krainę lekkości i delikatności."

12. Monika Haba

Projektantka Ubioru, Konstruktor Odzieży, Absolwentka Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru (Krakowskie Szkoły Artystyczne), Mgr Chemii (Uniwersytet Jagielloński). Osiągnięcia:
·    Udział w półfinale VIII edycji konkursu „OFF Fashion”, Kielce  2010
·    Laureatka wystawy „Future”, Poznań 2011­
·    Pokaz kolekcji „STOP BEING A SHEEP, express yourself” na gali „Kobiety Sukcesu Warmii i Mazur”, Olsztyn 2011
·    Pokaz kolekcji „STOP BEING A SHEEP, express yourself” na gali „Wybory Kobiety Sukcesu Mazowsza”, Warszawa 2011
·    Udział w półfinale IX edycji konkursu „OFF Fashion”, Kielce  2011
·    Pokaz kolekcji „STOP BEING A SHEEP, express yourself” na gali „Jubinale”, Kraków 2011

Kolekcja "STOP BEING A SHEEP- express yourself "-  odpowiada na pytanie jak dwie całkiem rożne nogawki spodni lub inne rękawy można połączyć, tworząc model, który najbardziej odpowiada danej figurze. Pozwala zatuszować niedoskonałości sylwetki i podkreślić te walory, które chcemy eksponować.
Materiały użyte w mojej kolekcji to dzianina, satyna bawełniana oraz wełna - tkanina drukowana z motywem przewodnim stada owiec na pastwisku.
Dodatkowo biżuteria mojego autorstwa, wykonana własnoręcznie oraz rogi
z włosów, dopełniające całość stylizacji. To wszystko, żeby wyjść z jednolitości
i zostać zauważonym. Mnogość metamorfoz i możliwości to hasła kluczowe. Elementy stroju dopasowują się do klientki.
18.45
  
Ogłoszenie wyników konkursu organizowanego przez Wyższą Szkołę Techniczną w Katowicach oraz wręczenie nagród.


19.00
  
Pokaz kolekcji sukien Marioli Wróbel i biżuterii Eugeniusza Salwierza

Mariola Wróbel

projektantka z Krakowa , jedna z najbardziej utalentowanych polskich projektantek młodego pokolenia, laureatka wielu konkursów dla  projektantów mody m.in. w Brukseli, wystawia się  w kraju i zagranica. Dzisiejsza kolekcja kolorowych sukienek nosi nazwę - BARWY TĘCZY
Eugeniusz Salwierz

artysta plastyk (absolwent ASP w Krakowie) ,projektant biżuterii. Jego prace autorskie wystawiane są w Nowym Jorku, Barcelonie, Monachium ,bierze udział w renomowanych i prestiżowych pokazach biżuterii,  targach biżuterii (np. Jubinale, Amberif). Tworzy biżuterie ze srebra, bursztynu i szkła akrylowego. W Krakowie jest właścicielem autorskiej galerii z biżuteria "OLIWKA"

19.15
  
Ogłoszenie wyników konkursu dla blogerek zorganizowanego przez Silesia Street Look oraz wręczenie nagród.

19.30
  
Pokaz Kolekcji Pięknografia

NA FINAŁ
20:00












Pokaz kolekcji Anety Larysy Knap - Folk Design
Współorganizatorka dzisiejszej imprezy -Twórczyni kierpców na obcasie
i jeansów ręcznie haftowanych w góralską parzenicę. Łączy tradycję
z nowoczesnością. Inspiruje się strojem górali podhalańskich. Właścicielka
marki Folk Design. Producentka oraz współorganizatorka największego pokazu mody folkowej w Polsce - Polki Folki. Dwukrotna finalistka Warsaw Fashion Street w kategorii "New Look", "Talent", finalistka Mody Folk Łódź, Finalistka Off Fashion Kielce. Swój ostatni pokaz miała 23 maja we Francji w Cannes na rozdaniu nagród filmowych. Jej projekty noszą m.in. Staszek Karpiel Bułecka wokalista Future Folk, uczestnik "Tańca z Gwiazdami", Anna Dudek finalistka programu "Mam Talent", "X-Factor", Iwona Pavlovic.

20.30


Koncert zespołu Future Folk i Stanisława Karpiel-Bułecka.

23.00


W Katowicach przy ul. Mariackiej 20 w Cooler Clubie odbędzie się after party.
Wstęp z zaproszeniami i akredytacją




Akredytacje






Akredytacja Redakcyjna MEDIA
upoważnia do udziału we wszystkich imprezach organizowanych w ramach Modnego Śląska, strefy VIP oraz wstępu na After Party.

Akredytacja Fotoreporterska FOTO
upoważnia do udziału we wszystkich imprezach organizowanych w ramach Modnego Śląska, strefy VIP oraz wstępu na After Party.

Akredytacja Foto-Plener PLENER
dla uczestników pleneru fotograficznego Sztuka i Moda. Upoważnia do wstępu na backstage (jesienią zostanie zorganizowana wystawa prac powstałych podczas pleneru)

Akredytacja VIP
upoważnia do udziału we wszystkich imprezach organizowanych w ramach Modnego Śląska, strefy VIP,  wstępu na After Party, backstage oraz wywiadu
z gwiazdą – Stanisławem Karpiel Bułecką ( do przyznania jest 7 akredytacji VIP)

  
Zgłoszenia do akredytacji prosimy wysyłać na adres mailowy: modnyslask@onet.pl 
w temacie wiadomości wpisując AKREDYTACJE. W treści prosimy o wpisanie następujących danych:  IMIĘ, NAZWISKO, ADRES, MAIL, MEDIUM (nazwa firmy, portalu, w przypadku freelancerów: strona www, profil fb). W mailu należy umieścić zgodę na przekazywanie i przetwarzanie danych.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych zgłoszeniu dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu przyznawania akredytacji i zaproszeń (zgodnie  z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.).


Zaproszenia


Zgłoszenia do otrzymania zaproszenia prosimy wysyłać na adres mailowy: modnyslask@onet.pl
w temacie wiadomości wpisując ZAPROSZENIA. W treści prosimy o wpisanie następujących danych: IMIĘ, NAZWISKO, NUMER TELEFONU, ADRES, MAIL, MEDIUM (nazwa firmy, portalu, w przypadku freelancerów: strona www, profil fb). Przypominamy, że liczba miejsc jest ograniczona. O akceptacji zaproszeń jak i akredytacji poinformujemy Państwa drogą mailową. W mailu należy umieścić zgodę na przekazywanie i przetwarzanie danych.Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych zgłoszeniu dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu przyznawania akredytacji i zaproszeń (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 z póź. zm.).



Projekt Modny Śląsk


Scenariusz pokazu: Ilona Kanclerz
Reżyseria pokazu Polki Folki: Aneta Larysa Knap
Choreografia: Agnieszka Knap
Fryzury: Akademia Fryzjerska Berendowicz & Kublin
Makijaże: Wojciech Kozub z Flux Art Group
Oprawa graficzna: Gorol Tomasz – BRANDGT
Artystów ugościł hotel Arsenal Palace z grupy hotelowej Stylehotels.pl
Broadcast internetowy wydarzenia za pośrednictwem kamer
firmy Suma i serwisu Mariacka.eu
Casting dla MŚ Agencja Rores Models

Organizatorzy


Modny Śląsk
WST Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach
Polki Folki

Partnerzy projektu

  Silesia Street Look
Bielsko Biała Street Fashion
TVS Telewizja Silesia
Fundacja TVS
StyleHotels.pl
Mariacka.eu
Radio Katowice
Dziennik Zachodni
Miasto Katowice
Cooler Music Club & Lounge
Pięknografia
Akademia Fryzjerska Berendowicz & Kublin
Suma
Vivotek
BrandGT
Biznesowa turystyka
Przewodnik dla mieszkańców
Flux Art Group
Sephora
Agencja Rores Models


Scenariusz może ulec drobnym zmianom, o których będziemy niezwłocznie informować.
Redakcja Modnego Śląska




Popularne posty